3 punkty, które powinieneś negocjować, gdy tracisz pracę

Pracujesz dla firmy, która przeszła wiele zmian i wstrząsów. Krążą wieści o zwolnieniach i martwisz się, że będziesz następny. Jeśli byłeś wzorowym pracownikiem i zwolnienie nie nastąpiło z powodu niczego, co zrobiłeś, pamiętaj, aby zadać następujące trzy pytania, wręczając Ci Pink Slip:

1. Poproś o list polecający. Możesz to wykorzystać, aby znaleźć nową pracę, ponieważ posiadanie listu, który chwali Ciebie i Twoje osiągnięcia, będzie korzystne. To pokaże przyszłym pracodawcom, że wypowiedzenie było decyzją biznesową, a nie z powodu złego postępowania z Twojej strony. Większość ludzi zapomina o tym zapytać i trudno jest wrócić później i poprosić o to.

2. Zapytaj o odprawę. Nie jest to automatycznie gwarantowane, chyba że zostało to określone w umowie o pracę w momencie zatrudnienia. Zazwyczaj za każdy rok pracy w firmie przysługuje jeden tydzień odprawy, ale można to negocjować. A zwłaszcza jeśli niedawno zakończyłeś ważny projekt, zostałeś uhonorowany lub osiągnąłeś główny cel, pamiętaj, aby im o tym przypomnieć. Może to dać ci kolejny tydzień odprawy, której nie planowali dać.

3. Czy masz prawo do niewykorzystanego wynagrodzenia urlopowego? W większości przypadków odpowiedź brzmi: nie. Niektóre firmy pozwalają na przeniesienie niewykorzystanego czasu z jednego roku na następny, podczas gdy inne korzystają z niego lub go tracą. Większość firm wyjaśni swoje zasady w podręczniku dla pracowników, ale prośba o zapłatę za niewykorzystane wynagrodzenie urlopowe może przynieść Ci kilka dodatkowych dolarów, które możesz wykorzystać teraz.

Możesz nie otrzymać odpraw ani urlopu, a zwłaszcza nie otrzymasz, jeśli o to nie poprosisz. Nie zapominaj, że jest to również bardzo trudna sytuacja dla twojego szefa, więc może on być skłonny dać ci więcej, niż planowano. Nigdy się nie dowiesz, chyba że spróbujesz, a najgorsze, co mogą zrobić, to powiedzieć nie. Jeśli ten moment minie, prawdopodobnie nie będziesz miał kolejnej okazji, aby zadać te pytania ponownie. Wiedza z wyprzedzeniem, o co poprosić, może dać ci pewność siebie, by mówić za siebie w tym trudnym czasie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.