7 kryteriów decydujących o tym, który test kariery jest dla Ciebie odpowiedni

„Kiedyś czułam się przygnębiona w pracy, nienawidziłam swojego szefa i czasami tak się nudziłam, że zasypiałam przy biurku!” — zdający egzamin zawodowy

Jeśli to brzmi jak Ty, to prawdopodobnie czas rozważyć zmianę pracy lub kariery. Ale zanim będziesz mógł zmienić swoją karierę, musisz dowiedzieć się, co chcesz robić.

Jednym z najlepszych sposobów uzyskania jasności jest przeprowadzenie oceny kariery. A jednak istnieją dosłownie setki testów kariery. Czy test kariery to to samo, co test umiejętności? A co z testem osobowości zawodowej? W tym artykule wyjaśniono różnice i przedstawiono 7 kryteriów decydujących o tym, który test kariery jest dla Ciebie najlepszy.

# 1 Test kariery a test osobowości

Czy ocena jest specjalnie zaprojektowana, aby zapewnić poradnictwo zawodowe?

Testy osobowości mówią tylko o cechach charakteru, podczas gdy ocena kariery daje konkretne porady dotyczące kariery. Oczywiście warto wiedzieć, czy jesteś ekstrawertykiem, czy introwertykiem i postrzegać poprzez wyczuwanie lub intuicję. Testy osobowości, takie jak Myers Briggs Type Indicator (MBTI) i Enneagram są bardzo przydatne jako podstawowe informacje. Jednak przejście od zwykłej świadomości swojego typu osobowości do konkretnych strategii zawodowych jest bardzo trudne. Jeśli chcesz mieć nową pracę lub karierę, lepiej przystąpić do oceny, która jest specjalnie ukierunkowana na doradztwo zawodowe.

# 2 Konkretne a ogólne

Czy ocena kariery daje konkretne zalecenia, z których można skorzystać od razu, a nie niejasne obserwacje, które można interpretować i które nie podlegają zaskarżeniu? Oprócz samej zmiany, najtrudniejszą częścią zmiany kariery jest zawężenie swoich wyborów. Ale jeśli nie podasz szczegółów, nie będziesz w stanie nic zrobić. Dobra ocena nie powinna być ogólna, tak jak astrologiczne horoskopy w gazetach.

# 3 Zasady motywacji: dlaczego motywacja jest lepszym wskaźnikiem niż uzdolnienia lub osobowość

Czy ocena kariery mierzy motywację?

Motywacja jest o wiele lepszym wskaźnikiem kariery niż umiejętności lub osobowość, ponieważ to, co lubisz robić, to to, co będziesz robić iw czym osiągniesz bardzo dobry wynik (jeśli jeszcze nie jesteś). Po co wciskać kwadratowy kołek w okrągły otwór?

Kiedy opierasz swoje decyzje na tym, co Cię motywuje, prawdopodobnie poczujesz się o wiele bardziej spełniony i odniesiesz znacznie większy sukces.

# 4 Gdzie jest wołowina?

Nawet jeśli jesteś wegetarianinem, będziesz chciał „mięsistych” wyników! Dobra ocena kariery powinna zawierać twarde dane, a także wystarczające szczegóły i wyjaśnienia, które pomogą Ci zinterpretować wyniki.

# 5 Czy w to wierzysz?

Czy ocena kariery jest uzasadniona naukowo? Skuteczna ocena kariery powinna mieć wysoką wiarygodność predykcyjną. Takie rzeczy można zmierzyć statystycznie. Wszystko powyżej 95% jest całkiem dobre.

Trafność statystyczna jest ważna z wielu powodów. Oczywiście chcesz mieć poczucie, że ocena zapewnia dokładny obraz tego, co Cię motywuje, i nie chcesz dać się zwieść rażąco niedokładnym wynikom. Ale inną kwestią jest to, że gdy wyniki są wiarygodne, zwiększa to twoją pewność siebie. W moim przypadku odetchnąłem z ulgą i zachęciło mnie, że po wynikach wybrałem właściwą ścieżkę kariery. To był rodzaj potwierdzenia lub potwierdzenia: „Uff! Co za ulga!”

Pamiętaj, że ostatecznie to Ty decydujesz, czy zestaw wyników ma sens, czy nie. Warto jednak skorzystać z wysoce wiarygodnej oceny.

# 6 Czy możesz przejść od A do Z?

Czy są dostępne dodatkowe narzędzia, które pomogą Ci uzyskać wyniki i opracować dla siebie jasny plan kariery?

Szczerze mówiąc, wiele osób przystępuje do testów zawodowych i uzyskuje świetne spostrzeżenia. Niestety, wielu z tych samych ludzi nigdy nie jest w stanie zamienić swoich spostrzeżeń na wyniki. Potrzebna jest infrastruktura pomocnicza złożona z materiałów i ludzi, którzy pomogą Ci zastosować wyniki w czasie.

# 7 Czy to szybko?

Nawet w dobie internetu wciąż istnieje wiele testów, które można wykonać tylko na papierze. Wykonanie testu zajmuje 30 minut, a nawet ponad godzinę. Następnie musisz poczekać, aż test zostanie oceniony i przetworzony. Wyniki można uzyskać dopiero po kilku dniach lub tygodniach.

Osobiście wolę testy kariery, które mogę zdawać online i które dają mi natychmiastowe wyniki.

Wniosek

Test kariery to tylko narzędzie i tylko jeden krok na drodze do zmiany kariery. Niemniej jednak warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie, jakie rodzaje testów są dostępne i które są dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj tylko o tym nawet najlepszy test kariery to tylko narzędzie. To do Ciebie należy przejęcie własnej kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.