Aktorstwo – ożywianie historii

Od najdawniejszych czasów mężczyźni i kobiety praktykowali sztukę aktorską – odgrywanie roli bohatera opowieści dla rozrywki widza. Po co po prostu czytać historię, skoro można w niej wziąć udział, odgrywać role i zamieniać ją w pokaz umiejętności?

Aktorzy na przestrzeni wieków odkryli różne media, od głosu w radiu, przez aktorstwo teatralne i kino. Z łacińskiego słowa agre oznaczającego „do zrobienia” (patrz Wikipedia), aktorzy odgrywają rolę dosłownie, mówiąc pisemnie i fizycznie grając w taki sposób, jak postać. W większości przypadków jest obecny reżyser, którego zadaniem jest mówienie innym aktorom, co mają robić i upewnianie się, że całość przebiega gładko i zgodnie z intencjami autora scenariusza.

Od aktorów wymaga się wielu umiejętności, takich jak siła fizyczna i zręczność, naśladowanie głosu i charyzma. Współczesny przemysł kinowy zatrudnia tysiące aktorów, którzy odgrywają role bohaterów scenariuszy filmowych, nagrywając je i pokazując na srebrnym ekranie. Aktorstwo w kinie rzadko odbywa się przed publicznością, ale ma dodatkową presję, że widzą je miliony na późniejszym ekranie.

Aktorstwo jest tradycyjną formą sztuki i wielu aktorów uczy się, chodząc do uznanych instytucji akademickich. Do znanych instytucji należą London Academy of Film, Radio and TV oraz American Academy of Dramatic Arts. Niektórzy aktorzy szkolą się w różnych miejscach, ucząc się klasycznych technik aktorskich i nowoczesnych, takich jak Method Acting. To styl gry, w którym aktor stara się być jak najbardziej realistyczny, czerpiąc raczej z osobistego doświadczenia sytuacji emocjonalnych niż z dramatyzowania.

Tradycja aktorstwa sięga czasów starożytnych, kiedy starożytni Egipcjanie i Grecy występowali albo w celach religijnych, albo, w przypadku Greków, dla rozrywki. Człowiek o imieniu Thespis jest okrzyknięty pierwszym uznanym aktorem już w 560 rpne, a jego nazwisko zainspirowało określenie thespian jako innego słowa określającego aktora (patrz strona internetowa New York Film Academy). Niektórzy twierdzą, że był jednym z pierwszych, którzy personifikowali postać w celu opowiadania historii, używając masek do rozróżniania tożsamości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.