Co powinieneś wiedzieć o tym, jak napisać ten list motywacyjny. Zwiększ swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną

Prawie wszyscy poszukujący pracy zdają sobie sprawę, jak ważne jest podanie CV w celu uzyskania profesjonalnej opinii, ale niewielu zdaje sobie sprawę z istotnej roli, jaką w procesie selekcji odgrywa towarzyszący im list motywacyjny. W rzeczywistości list motywacyjny jest tak samo ważny dla poszukiwania pracy, jak CV.

Rozważ to: rekruterzy i menedżerowie często otrzymują dziesiątki, jeśli nie setki kandydatów na każde dostępne stanowisko. Przy tak wielu kandydatach do przeglądu, osoby prowadzące rozmowę kwalifikacyjną nie mają zbyt wiele czasu na ustalenie, czy kwalifikujesz się do danej pracy. W rzeczywistości rekruter zwykle spędza od jednej do dwóch minut na szybkim przeglądaniu CV, co nie wystarczy, aby dokładnie zbadać, czy twoje umiejętności i doświadczenie pasują do stanowiska.

Dlatego list motywacyjny jest tak kluczowym narzędziem w procesie poszukiwania pracy. Celem listu motywacyjnego jest jasne przedstawienie potencjalnemu pracodawcy zainteresowania i kwalifikacji związanych z danym stanowiskiem. Tak więc, chociaż życiorys jest ogólną reklamą, list motywacyjny dostosowuje podanie do każdego konkretnego stanowiska. Koncentrując swoje CV w kluczowych punktach i zwracając uwagę rekrutera na najbardziej istotne obszary swojego doświadczenia, pomagasz rekrutującemu dopasować swoje kwalifikacje do kwalifikacji na wolnym stanowisku. Eliminując zgadywanie ze swojego CV, znacznie zwiększasz swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

List motywacyjny musi „sprzedać” Twoje kwalifikacje zupełnie obcej osobie i przekonać ją, że zasługujesz na osobiste spotkanie. Dlatego, jak możesz sobie wyobrazić, nie jest to łatwy dokument do napisania. Istnieje jednak kilka wskazówek, które powinny pomóc w opracowaniu listu motywacyjnego.

Zwykle list motywacyjny jest krótszy niż jedna strona i składa się z czterech głównych sekcji: wprowadzenie, wyróżnienie Twoich kwalifikacji, podsumowanie powodów zainteresowania danym stanowiskiem oraz podsumowanie. Zanim jednak zaczniesz wymieniać litanię umiejętności, ważne jest, aby przeanalizować firmę i stanowisko, o które się ubiegasz, aby lepiej zrozumieć produkty lub usługi firmy, historię, wartości i docelowy rynek klientów. Dzięki temu uzyskasz lepsze wyobrażenie o tym, jakich rekruterów prawdopodobnie będą szukać u kandydata, i dostosujesz swój list motywacyjny, aby konkretnie zająć się tymi obszarami.

Część 1 – Wprowadzenie:

W miarę możliwości list motywacyjny należy kierować do menedżera ds. Rekrutacji.
W szczególności wspomnij o stanowisku, którego szukasz
Poinformuj rekrutera, skąd dowiedziałeś się o stanowisku. Jeśli widziałeś / aś ogłoszenie o stanowisku lub ktoś polecił Ci to stanowisko, pamiętaj o dołączeniu tej informacji.
Przyciągnij uwagę czytelnika i od razu wzbudzaj w nim zainteresowanie!

Część 2 – Podsumowanie Twoich kwalifikacji:

Podkreśl swoje najsilniejsze kwalifikacje do stanowiska, którego szukasz. Pamiętaj, aby ograniczyć swoje kwalifikacje tylko do tych, które są najbardziej odpowiednie dla danego stanowiska.
Zamiast mówić menedżerowi o swoich kwalifikacjach, podaj konkretne, wiarygodne przykłady z własnego doświadczenia.
O ile to możliwe, określ ilościowo te kwalifikacje, koncentrując się na odpowiednich liczbach, projektach, nagrodach i sprzęcie / oprogramowaniu / narzędziach, z których korzystałeś, a które są odpowiednie do wykonywanej pracy. Na przykład, zamiast podkreślać swoje „doskonałe umiejętności obsługi klienta”, oznacza to, że „osiągnąłeś 98% wskaźnik satysfakcji klienta” lub „zwiększyłeś sprzedaż działu o 25% w pierwszym kwartale”.

Część 3 – Dlaczego interesuje Cię stanowisko:

Poinformuj rekrutera, dlaczego chcesz pracować w jego firmie. Co jest takiego w firmie, która do Ciebie przemawia?
Dlaczego to właśnie stanowisko jest dla Ciebie atrakcyjne?
Wskaż, dlaczego dobrze pasujesz do firmy. Jaki będzie atut dla zespołu?

Część 4 – Wnioski i dalsze działania:

Skieruj pracodawców do załączonego CV, aby mogli bardziej szczegółowo przejrzeć Twoje kwalifikacje.
Poproś o osobistą rozmowę lub spotkanie z kierownikiem ds. Rekrutacji.
Wskaż, w jaki sposób rekruter powinien się z Tobą skontaktować. Pamiętaj, aby podać działający numer telefonu lub adres e-mail.
Ustaw czas na dalsze działania. Na przykład wskaż, że „zadzwonisz w poniedziałek po południu”.
Podziękuj czytelnikowi za poświęcony czas.

Ostatnia uwaga: Twój list motywacyjny to pierwsze wrażenie, jakie wywrą na tobie rekruterzy. Silnie ukierunkowany list motywacyjny może przekazać silne, pozytywne pierwsze wrażenie. Słaby, nie skupiony list może zabić wszelkie zainteresowanie rekrutera twoimi kwalifikacjami, niezależnie od tego, jak silnie pasujesz do tego stanowiska. Przed wysłaniem jakiejkolwiek korespondencji upewnij się, że dokładnie sprawdziłeś błędy gramatyczne i typograficzne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.