Co zrobić przed rozdaniem formularzy ankiet

Nie ma znaczenia, czy masz setki tysięcy pracowników, czy tylko trzech, ankiety pracownicze są nadal konieczne, aby zapewnić sprawne działanie organizacji. Jednak przeprowadzanie ankiet to coś więcej niż tylko rozdawanie formularzy i zachęcanie pracowników do odpowiedzi. Aby zapewnić dokładność danych ankietowych, jako pracodawca musisz przestrzegać odpowiednich wytycznych.

Po pierwsze, jasno określ cele ankiet pracowniczych. Czy ankiety mają być wykorzystywane jako mierniki wzrostu wynagrodzeń lub zmian w polityce firmy? Ważne jest również wyjaśnienie tych celów pracownikom. Wskazane jest, aby przedyskutować z nimi uzasadnienie potrzeby przeprowadzenia ankiety i dlaczego jest to konieczne. Innym ważnym aspektem do omówienia jest sposób informowania ich o wynikach ankiety. Ci ludzie chcieliby zobaczyć wyniki. Po drugie, skontaktuj się z bezstronną organizacją zewnętrzną, aby ułatwić i przeprowadzić ankietę. Zapewni to pracowników, że ich odpowiedzi i wyniki nie zostaną naruszone na korzyść kierownictwa. Po trzecie, miej jasność co do ograniczeń czasowych. Przeprowadź ankietę w określonych ramach czasowych, aby proces był bardziej efektywny, a wyniki jak najszybciej. Po czwarte, podkreśl wartość odpowiedzi na ankietę. Dąż do stuprocentowego wskaźnika odpowiedzi, aby wszyscy pracownicy mieli coś do powiedzenia. Utoruje to drogę do demokratycznego kompromisu między wami jako pracodawcą a pracownikami. Pozwól swoim pracownikom uczestniczyć w dyskusjach na te tematy, a możesz być prawie pewien optymalnych wyników ankiety.

Jednak ankiety pracownicze są znacznie skuteczniejsze, jeśli istnieje gwarancja od kierownictwa. Zagwarantuj swoim pracownikom, że Twoje działania i zmiany w firmie będą oparte na wynikach ankiet. Poinformuj ich, jak zamierzasz działać w związku z tymi wynikami. Warto zasugerować, że ostateczny krok dotyczący wyników ankiety będzie oparty na kompromisie pracodawca-pracownik. Zapewnij środki do przeprowadzenia ankiety. Ważne jest, aby środki, które wybierzesz, były oparte na umiejętnościach Twoich pracowników. Program ankiet online może przetwarzać dane szybciej, ale jeśli większość pracowników nie wie, jak korzystać z komputerów lub nie czuje się komfortowo przy ich użyciu, najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie kwestionariusza papierowego. W każdej ankiecie ważne jest, aby zapewnić swoim badanym, że ich anonimowość będzie chroniona. Poufność danych osobowych jest ważna, ponieważ zachęca pracowników do uczciwego wypełniania ankiet.

Na koniec przypomnij swoim pracownikom, że ankiety przeprowadzane są w celu ochrony ich praw w firmie. Warto przypomnieć im w trakcie zbierania danych o celach ankiety. Opublikuj wyniki ankiety, aby zachęcić pracowników do udziału w dyskusjach na temat planów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.