Czego można się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej stewardesy

„Cześć! Właśnie zaproszono mnie na ‘sesję informacyjną’ w XYZ Airlines, która odbędzie się w następną sobotę. Kilka tygodni temu wysłałem im swoje CV. Czy to wywiad? Czy jest coś, co powinienem wiedzieć?”

Tak, Virginia, linie lotnicze ponownie zatrudniają stewardesy – a tak zwana „sesja informacyjna” jest często pierwszym krokiem w procesie rozmowy kwalifikacyjnej stewardesy. Zacznij od pogratulowania sobie – oczywiście Twoje CV i list motywacyjny spełniły swoje zadanie, a teraz firma chce się z Tobą spotkać osobiście. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że ​​prawdopodobnie podobały im się także życiorysy kilkudziesięciu innych osób na tyle, że zaprosili ich na to przytulne przyjęcie przy herbatce. Podobnie jak aktorstwo, gdzie dziesiątki ludzi chcą tej jednej pracy, ci, którzy zajmują stanowiska dla stewardów w głównych liniach lotniczych, mają proces rozmowy kwalifikacyjnej do sztuki. Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną ze stewardessą, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

„Zew bydła”

Pierwszy etap rozmowy kwalifikacyjnej jest często nazywany „wołaniem o bydło”, po tej samej praktyce w zawodzie aktorskim. Linia lotnicza zaprosi aż kilkaset chętnych do centrum konferencyjnego lub hotelu, gdzie będziesz mógł wypełnić wniosek, a następnie wstać i przedstawić się. Będziesz miał dwie do trzech minut, aby zadziwić ankieterów swoim osobistym oświadczeniem, a jeśli to zrobisz, możesz otrzymać zaproszenie na rozmowę osobistą lub w małej grupie później w ciągu dnia.

Ten rodzaj rozmowy o pracę ze stewardem jest świetny dla linii lotniczych, zwłaszcza jeśli zatrudniają dużo osób w krótkim czasie – na przykład, gdy otwierają nową bazę w nowym mieście. Wynajęcie centrów konferencyjnych w kilku miastach i przepuszczenie kilkuset osób w ciągu dnia jest dla nich o wiele tańsze, niż gdyby mieli przewieźć wszystkich do domu na osobiste wywiady. Niestety nie jest to dla Ciebie zbyt dobre – musisz zrobić dobre wrażenie w bardzo krótkim czasie. Zasadniczo jest to „wywiad stresowy” – możesz zostać poproszony o „Opowiedz mi trochę o sobie” lub zadać trudniejsze pytanie do wywiadu. Najlepszą strategią na tego rodzaju rozmowę kwalifikacyjną z załogą pokładową jest spontaniczne odpowiadanie na wiele różnych pytań. Szukają niezachwianej równowagi – a to przychodzi wraz z praktyką.

Wywiady w małych grupach

Jeśli zadziwisz ich w wołaniu o bydło lub jeśli twoje CV jest naprawdę imponujące, przejdziesz do drugiej rundy rozmów kwalifikacyjnych, zwykle małej grupowej rozmowy kwalifikacyjnej stewardesy. Usiądziesz w pokoju z 8-10 innymi kandydatami, podczas gdy osoba prowadząca rozmowę będzie zadawać pytania całej grupie. Do kandydatów będzie należało udzielenie odpowiedzi we własnej kolejności – a sposób, w jaki odpowiesz na pytania, będzie równie ważny, jak to, co powiesz w odpowiedzi na pytania. Rekruterzy będą Cię obserwować zarówno ze względu na Twoją postawę, jak i wiedzę – pamiętaj, że będą Cię szkolić po tym, jak Cię zatrudnią, więc znajomość pracy nie jest tutaj najważniejsza.

Najlepszą strategią jest udzielenie odpowiedzi najpierw na niektóre pytania, na końcu na niektórych, a na większości pytań w środku. Kiedy odpowiadasz, bądź grzeczny i miły, nigdy, przenigdy nie umniejszaj innej osoby ani jej odpowiedzi i odpowiadaj krótko i zwięźle. Rodzaje pytań, które możesz zostać zadane, będą wahać się od „Jak radzisz sobie z konfliktem w tej sytuacji?” do „Jaka jest najważniejsza rzecz do zapamiętania podczas lotu międzynarodowego?”

Ankieterzy poszukują osób zrównoważonych, pewnych siebie i wrażliwych na innych ludzi. Pamiętaj, że ich zadaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej stewardów jest znalezienie osób, które będą reprezentować firmę i sprawić, że będą dobrze wyglądać dla klientów. Jako steward jesteś osobą, którą ludzie będą kojarzyć z liniami lotniczymi. Upewnij się, że prezentujesz pewne i kompetentne podejście.

Wywiady jeden na jeden

Więc dotarłeś do rozmowy jeden na jeden. To niemałe osiągnięcie samo w sobie. W tej chwili rada nie różni się zbytnio od tych, które stosuje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej na jakąkolwiek inną pracę. Posłuchaj zadawanych pytań; odpowiedz na nie krótko i zwięźle. Poświęć trochę czasu na odciągnięcie rozmówcy – wiedząc, czy była stewardessą i jakie jest jego doświadczenie w branży, może pomóc Ci skutecznie sformułować odpowiedzi.

Pamiętaj, że linie lotnicze zatrudniają tyle samo ze względu na postawę i wizerunek, ile za umiejętności – jak wspomniano wcześniej, przeszkolą Cię w zdobyciu wiedzy, której potrzebujesz. Zamiast tego powinieneś pracować nad zaprezentowaniem otwartej, zaradnej i przyjaznej osobowości – właśnie takiej osoby, którą chciałbyś mieć w przejściach podczas lotu do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.