Dlaczego skuteczne opisy stanowisk pracy mają dobry sens biznesowy

Większość pracowników neofitów lub nawet świeżo upieczonych pracowników podejmuje pracę bez znajomości ich opisu. Ta praktyka jest zrozumiała. Wielu z tych świeżo upieczonych absolwentów jest po prostu zadowolonych ze znalezienia pracy i będzie starać się unikać wścibstwa lub nachalności, jeśli chodzi o pracę. Mogą pomyśleć, że „wymaganie” opisu stanowiska pracy będzie dodatkowym negatywnym wpływem na to, jak pracodawca o nich myśli.

Nic bardziej mylnego. Pracodawcy na ogół zachwycają pracowników, którzy pytają o opis ich stanowiska. Oznacza to, że pracownik jest zainteresowany poznaniem specyfiki swojej pracy i chciałby wiedzieć, jakie są jego konkretne obowiązki. Oto kilka innych powodów, dla których opisy stanowisk są naprawdę ważne dla pracowników, a nawet dla tych, którzy szukają pracy.

1. Znajomość obowiązków
Opis stanowiska będzie zawierał listę Twoich obowiązków i obowiązków. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie prace masz wykonywać, a których nie. Po prostu „zgadywanie” nie wchodzi w grę. Jednak możesz starać się jak najlepiej wykonywać prace, które nie są Twoim obowiązkiem i obowiązkiem. W rezultacie na papierze nie wykonujesz swojej pracy.

Jeśli skończysz wykonywać prace, których nie ma w Twoim opisie stanowiska. Te prace nie zostaną Ci przypisane.

2. Zapobiegaj wykorzystywaniu
Będą sytuacje, w których jako pracownik zostaniesz poproszony o wykonanie określonych obowiązków, których nie ma w Twoim opisie stanowiska. Wskazanie opisu stanowiska i stwierdzenie, że określone stanowisko nie podlega opisowi stanowiska, jest całkowicie legalne. Oczywiście będziesz musiał to zrobić grzecznie.

Możesz oczywiście zdecydować się na wykonanie tych obowiązków. Jednak wyjaśnij, że to, co robisz, nie mieści się w zakresie twojego stanowiska pracy. Ty i Twój kierownik możecie wtedy zdecydować, czy porozmawiać o tym, czy te obowiązki powinny zostać uwzględnione i jakie jest odpowiednie wynagrodzenie za nie.

3. Dla pracodawcy liczy się papier
Było niezliczona liczba pracowników, którzy zgłosili się, mówiąc: „Zrobiliśmy co w naszej mocy, pracowaliśmy z czasem i daliśmy z siebie wszystko, ale nie otrzymaliśmy odpowiedniego uznania”. Niestety pracodawcy będą zbyt zajęci, aby śledzić Twoje wyniki. Być może będziesz musiał składać raporty dotyczące swoich postępów i wyników. Powinno to oczywiście wynikać z opisu stanowiska, w przeciwnym razie nie będzie to miało sensu dla Twojego pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.