Jeśli Twoje CV jest ciastem, Twój list motywacyjny jest lukrem

Pisanie listu motywacyjnego jest prawie tak samo ważną umiejętnością dla osoby poszukującej pracy, jak pisanie CV. List motywacyjny zawsze towarzyszy CV jako podstawowy dokument pomocniczy. Niezależnie od tego, czy korzystasz z tradycyjnej poczty, poczty elektronicznej, faksu, czy innego rodzaju elektronicznego zgłoszenia, zawsze należy to przesłać wraz z CV. Są oczywiście inne narzędzia, których będziesz używać podczas poszukiwania pracy. Twój list motywacyjny i CV są oczywiście na pierwszym miejscu, a następnie listy uzupełniające, listy z podziękowaniami za rozmowę kwalifikacyjną, arkusze referencyjne, historie wynagrodzeń i listy akceptacyjne. Jeśli masz dobre umiejętności pisania listu motywacyjnego i dobre umiejętności pisania CV, inne narzędzia pisemne powinny być błyskawiczne.

Twoim celem jest zwrócenie uwagi menedżera ds. Rekrutacji, podobnie jak w przypadku pisania CV. Jednak metoda i format są nieco inne. Twoje CV będzie obejmować całą lub większość Twojej kariery zawodowej i będzie zawierać od jednej do dwóch stron. Twój list motywacyjny będzie bardzo krótką stroną służącą jako wprowadzenie do CV. Styl pisania listu motywacyjnego musi być bezpośredni, rzeczowy i szybko przyciągnąć uwagę czytelnika, tak aby czytelnik chciał przeczytać załączone CV.

Wiele osób zajmujących się tego typu pisaniem ma tendencję do mówienia za dużo. Dobre pisanie listu motywacyjnego jest krótkie i mocne i zajmie dwa lub trzy kluczowe punkty z CV i podkreśli je. Stare porzekadło „powiedz im, co zamierzasz im powiedzieć, powiedz im, a następnie powiedz im, co im powiedziałeś” sprawdza się zarówno w pisaniu CV, jak i pisaniu listu motywacyjnego.

Jako przykład załóżmy, że jesteś kierownikiem ds. Przeładunku materiałów dla wykonawcy zbrojeniowego i szukasz innego stanowiska. W Twojej pracy modne słowa to MRP, odchudzona produkcja, ISO 9000 i oszczędności. Twoje wysiłki pisemne powinny odzwierciedlać te modne słowa, aby pokazać swoją wartość obecnemu pracodawcy i przyszłym pracodawcom. Twoje CV zawiera bardziej szczegółowe informacje o tym, jak osiągnąłeś te cele. List motywacyjny będzie po prostu wskazywał kierownikowi ds. Rekrutacji, że je wykonałeś. Przykładem mogą być dwa wypunktowane akapity w treści listu, które mówią….

• Doświadczenie w zapewnianiu i kontroli jakości, MRP, ISO 9000, QS 9000 i Lean Manufacturing.

• Wykazano, że wyniki w zakresie znacznych oszczędności dla pracodawców są możliwe dzięki oszczędnościom kosztów, redukcji poziomu zapasów i terminowości dostaw do dostawców.

Menedżer ds. Rekrutacji, według wielu ankiet, poświęca tylko około piętnastu sekund na każde CV i list motywacyjny, który recenzuje. Mając to na uwadze, Twoje umiejętności pisania muszą być na najwyższym poziomie, aby ta osoba spojrzała na Twoje CV. Twoje umiejętności pisania CV muszą być tak samo dobre, aby czytelnik chciał udzielić Ci wywiadu. Z kolei Twoje umiejętności przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych muszą być doskonałe, aby menedżer ds. Rekrutacji zaoferował Ci to stanowisko. Ten długi i, miejmy nadzieję, pozytywny łańcuch wydarzeń zaczyna się od dobrych umiejętności pisania listu motywacyjnego, a kończy na satysfakcji z pracy i niezłej pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.