„New Job Blues … Co teraz?”

Wylądowałeś w tym, co uważałeś za zadanie swoich marzeń. Każdy etap rozmowy przebiegał bezproblemowo – sprzedałeś im swoje umiejętności i wiedzę, a Twój potencjalny szef sprzedał Ci stanowisko i korzyści wynikające z dołączenia do firmy. Wydawał się podekscytowany przedłużeniem oferty. A potem, mając w ręku ofertę, wspaniale było dać Ci wypowiedzenie (lub powiedzieć znajomym, że w końcu jesteś zatrudniony po długim okresie bezrobocia!). Wszystko wydawało się w porządku ze światem.

Jesteś teraz na pokładzie od kilku dni… tygodnia… może nawet miesiąca. Nagle nie masz pewności, że podjąłeś właściwą decyzję. Praca, która wydawała się snem, zaczyna przypominać koszmar. Być może sytuacja jest inna niż myślałeś; jest albo za wąska, za szeroka, za mało wymagająca, albo bardziej rozciągliwa, niż sobie wyobrażałeś. Może firma nie spełnia wymagań. A może twój szef nie jest troskliwym, wspierającym mentorem, o którym myślałeś, że będzie.

W stanie zamieszania zastanawiasz się, co powinieneś zrobić. Wystawić to? Jak długo? Pozostawiać? Więc co? Decyzja o pozostaniu lub odejściu z nowej pracy jest decyzją osobistą, bez dobrej lub złej odpowiedzi, ponieważ sytuacja każdego jest wyjątkowa. I większość ludzi w takim czy innym czasie stanęła przed tym dylematem. Aby pomóc Ci przemyśleć następny krok i zdecydować, co jest dla Ciebie odpowiednie, oto kilka pytań, które możesz sobie zadać:

Czy to tylko nowość w pracy? Zmiana pracy może być niepokojącym doświadczeniem. W swojej poprzedniej pracy znałeś swoją drogę – wiedziałeś, czego się od ciebie oczekuje; znałeś swoją pracę; znałeś graczy; czułeś się, jakbyś należał. Jednak w nowej pracy potrzeba czasu, aby nauczyć się podstaw i poczuć, że naprawdę dodajesz wartość. Czasami najlepiej jest dać sobie czas, aby przezwyciężyć „nowość” i zdecydować, czy praca jest dla Ciebie odpowiednia.

Czy możesz mieszkać ze swoim szefem? Menedżerowie ds. Rekrutacji czasami robią wszystko, co w ich mocy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a potem rozmawiają o tym, gdy pojawia się nowy pracownik. Nawet jeśli Twój szef nie jest wspierającym menedżerem, o którym myślałeś, że będzie, czy możesz żyć ze zmianą? Jeśli tak, warto zostać. Jeśli jednak w poniedziałkowe poranki odczuwasz mdłości w żołądku lub wzrost ciśnienia krwi za każdym razem, gdy wchodzi do gabinetu, warto rozważyć wyjście.

Czy potrafisz poruszać się po polityce? Polityka biurowa może być zmorą życia wielu pracowników. Jeśli zostałeś zatrudniony w politycznym ogniu krzyżowym, ważne będzie, aby ocenić swoje umiejętności polityczne, aby określić, czy możesz sprawić, że to zadziała. Jeśli polityka nie jest twoją siłą, możesz chcieć odejść, zanim uznasz, że ponosisz porażkę, nawet nie wiedząc dlaczego. Jeśli jesteś dobry w rozwijaniu relacji i pracy z różnymi stylami, a także w „radzeniu sobie”, możesz rozważyć pozostanie i sprawdzenie, czy możesz sprawić, że trudna sytuacja zadziała.

Czego się nauczysz, jeśli zostaniesz w tej pracy? Czasami pozornie niewłaściwa praca może okazać się wspaniałą okazją do nauczenia się nowych umiejętności, zapoznania się z nowymi technologiami i zdobycia cennego doświadczenia. Czy to możliwe, że ta praca może być odskocznią do lepszej, bardziej satysfakcjonującej pracy w przyszłości? Czy to ostatecznie może przyspieszyć Twoją karierę? Jeśli tak, a wszystko inne możesz tolerować, warto zostać.

Jeśli zmienił się zakres zlecenia, czy można je renegocjować? Jeśli rzeczywista praca okaże się bardzo różna od tego, co myślałeś, możesz porozmawiać ze swoim przełożonym, aby sprawdzić, czy pewne aspekty pracy można zmienić. Jeśli zakres jest zbyt wąski, czy można dodać więcej obowiązków? Jeśli obciążenie pracą jest zbyt duże, czy możesz uzyskać pomoc? Jeśli praca ostatecznie oznacza krok wstecz i / lub wykonujesz pracę, na którą nie miałeś ochoty się zapisywać, może warto poszukać gdzie indziej.

Czy możesz sobie pozwolić na odejście bez innej pracy? Jeśli twój szef, praca lub polityka są tak złe, że zaczynają wpływać na twoje zdrowie i życie osobiste, to raczej wcześniej niż później odejście może być najlepszym posunięciem. Ale czy możesz sobie na to pozwolić? Dokładna ocena sytuacji finansowej przed skokiem na statek pomoże później złagodzić żal. Weź również pod uwagę tempo, jakie miałeś podczas poszukiwania pracy przed jej rozpoczęciem. Czy można go łatwo wskrzesić, aby zminimalizować czas pozostawania bez pracy?

Decyzja o pozostaniu lub porzuceniu nieznośnej nowej pracy jest trudna. To, jak długo zostać, to także dylemat. Wielu wyjechało po dwóch tygodniach i nigdy nie oglądało się za siebie. Inni zostali tylko po to, by żałować, że zostali zbyt długo. A jeszcze inni zostali i udało im się wszystko ułożyć. Tylko Ty możesz zdecydować, co jest najlepsze ty i twoja sytuacja.

Jeśli szczerze odpowiesz na powyższe pytania, z pewnością podejmiesz właściwą decyzję za siebie. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz i jak praca wpływa na Twoje zdrowie i poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że im dłużej zostajesz, tym większe są wymagania dotyczące dodania pracy do CV. Wiedz, że zawsze można zostać i poszukać pracy na boku. Jeśli to zrobisz, warto ocenić swoją pracę, wymagania szefa, zespołu i kultury, abyś mógł opracować kilka wnikliwych pytań do rozmowy kwalifikacyjnej, które możesz zadać następnym razem.

Rozmowa z zaufanym przyjacielem lub współpracownikiem może być pomocna w tym trudnym czasie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wytrzymać i mieć nadzieję na najlepsze, czy też od razu odejdziesz i ograniczysz straty, ufaj, że podjąłeś właściwą decyzję. I wiedz, że niezależnie od wyniku, doświadczenie to stworzyło doskonałą okazję do nauki i rozwoju osobistego, które będą nieocenione w zarządzaniu resztą kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.