Praca dla wroga – lekcja zarządzania konfliktami

Czy miałeś kiedyś szefa, z którym nigdy nie mogłeś się spotkać? Czy wydawało się, że wszystko, co zrobiłeś, było złe? Czy myślałeś, że pracujesz dla Wroga? Czekaj, nie rezygnuj! Może istnieć powód, dla którego oboje jesteście całkowitymi przeciwieństwami.

Jak wiesz, każdy jest inny prawie pod każdym względem. Ludzie oraz sposób, w jaki się zachowują i reagują, wynikają z ich natury i wychowania. Innymi słowy, zachowują się tak, jak robią, ze względu na swoją genetykę i środowisko. Ich środowisko obejmuje sposób, w jaki byli wychowywani jako dzieci przez rodziców, ich społeczne zaangażowanie z płcią przeciwną oraz ich wcześniejsze środowisko pracy. Wszystkie te czynniki razem tworzą to, kim jesteśmy i czynią nas wyjątkowymi. Kluczem do porozumiewania się z szefem jest zrozumienie jego wartości w porównaniu z własnymi.

W poprzedniej firmie miałem szefa, z którym przez całe życie nie mogłem się dogadać. Był bardzo inteligentną osobą, od której bardzo chciałem uzyskać aprobatę, jednak nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego zrobił to, co zrobił i dlaczego nie mógł uszanować decyzji, które podjąłem. Biorąc pod uwagę ten sam problem, wymyślilibyśmy dwa zupełnie różne rozwiązania.

Na szczęście pewnego dnia, podczas ćwiczeń integracyjnych, moja grupa przeprowadziła test osobowości o nazwie Myers-Briggs. Ten test może sklasyfikować osobowość osoby na podstawie czterech wyróżniających się obszarów. Są to ekstrawersja-introwersja, wyczuwanie-intuicja, osądzanie-spostrzeganie i myślenie-uczucie. Korzystając z informacji uzyskanych z tego testu, praktykujący może powiedzieć, w jakim stopniu należysz do tych obszarów i jakie kluczowe cechy osobowości prawdopodobnie będziesz mieć. To było przerażające, jak dokładny był ten test dla mnie i reszty mojej grupy.

Co było naprawdę interesujące, to fakt, że mój szef i ja byliśmy biegunowymi przeciwieństwami we wszystkich kategoriach skali Myers-Brigg. Nic dziwnego, że nie mogliśmy się dogadać i spojrzeć na siebie.

Tego dnia zarówno mój szef, jak i ja nauczyliśmy się cennej lekcji. Dowiedzieliśmy się, że gdybyśmy się dogadali, musielibyśmy spojrzeć na każdą sytuację z punktu widzenia drugiej strony. Korzystając z wyników testów, mogliśmy teraz zrozumieć, jak sobie radzą z problemem i zaczęliśmy coraz bardziej się szanować.

Dwa lata później nadal rozmawiamy przez telefon i okazujemy sobie dużo szacunku. Gdyby nie Myers-Briggs, nie poznałbym tak naprawdę siebie ani mojego nowego przyjaciela. Jeśli uważasz, że pracujesz dla wroga, gorąco zachęcam do przystąpienia do testu. Wielu widzi rzeczy w zupełnie nowym świetle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.