„Take This Job and Shove It” to piosenka country

„Znajdź pracę, którą lubisz, i dodaj pięć dni do każdego tygodnia”.
-H. Jackson Brown Jr.

Czasami wyjście z firmy jest łatwym wyborem. Jednak jednym z najważniejszych wyborów, jakich możesz dokonać w swojej karierze zawodowej, jest odejście od obecnego pracodawcy we właściwy sposób. Jak każdy inny związek, każda firma ma swoje wady i zalety. Pod koniec związku ludzie mają tendencję do skupiania się na błędach.

ZERWANIE Z KIMŚ JEST TRUDNE
Opuszczanie firmy to jak zerwanie z chłopakiem lub dziewczyną. Niezależnie od tego, jak to zrobisz, nadal będą emocje. Im dłuższy związek, tym głębsze uczucia. Pamiętaj o tym podczas separacji. Ludzie wyrażają swoje emocje na różne sposoby, więc bądź przygotowany na odpowiedź ze współczuciem.

TO MAŁY ŚWIAT
Nauczyłem się z pierwszej ręki nie palić mostów. W rzeczywistości zostałem zatrudniony przez mojego byłego szefa w ciągu dwóch lat od opuszczenia firmy. Przeniósł się do większej pracy w innej firmie i pomyślał o mnie, gdy pojawiło się stanowisko w jego dziale. Ponieważ mieliśmy już świetny związek, rozmowa kwalifikacyjna była krótka i bezbolesna. Praca ta była dla mnie znaczącym krokiem naprzód, zarówno pod względem zawodowym, jak i finansowym.

ROBIĆ CZY NIE ROBIĆ?
Oto kilka nakazów i zakazów, które mogą ułatwić wszystkim przejście.

NALEŻY napisać i przekazać prosty list z rezygnacją swojemu bezpośredniemu przełożonemu i, być może, w razie potrzeby, dyrektorowi ds. Zasobów ludzkich. Umieszczając kilka kluczowych informacji na piśmie, upamiętnia zamiar odejścia z firmy. Daje Ci również możliwość wcześniejszego rozegrania dyskusji z szefem. List powinien zawierać: ostatni dzień w pracy, otwarte pozycje, które musisz wykonać przed odejściem oraz wszelkie prace, które będziesz musiał przekazać komuś innemu.

NIE mów nic negatywnego na temat firmy ani nikogo, kto w niej pracuje. Chociaż jest to dobra zasada do stosowania przez cały czas, jest jeszcze bardziej krytyczna, gdy odchodzisz. W tym czasie niezadowoleni pracownicy mogą cię szukać, aby wyrazić swoje negatywne uczucia na temat firmy lub osób zatrudnionych w firmie. Oprzyj się pokusie prowadzenia tych rozmów. Jest prawdopodobne, że Twoje komentarze zostaną udostępnione innym.

NALEŻY powiadomić z jak największym wyprzedzeniem, aby umożliwić płynne przejście. Zwykle jest to od dwóch do czterech tygodni. Skorzystaj z najlepszej oceny, aby zdecydować, jak długo będziesz musiał pamiętać, co jest najlepsze dla firmy. Pamiętaj, że jest również możliwe, że firma poprosi Cię o natychmiastowe odejście, zwłaszcza jeśli zamierzasz pracować dla konkurenta. To nic osobistego i nie powinno być traktowane jako zniewaga.

Pracuj ciężko, dopóki nie wyjdziesz. Zachorowanie na „chorobę krótkotrwałą” jest całkowicie naturalne, ponieważ psychicznie przeniosłeś się na nowe stanowisko. Czy rozmawiasz o filmach, książkach lub związkach; ludzie na ogół pamiętają początek i koniec bardziej niż środek.

NIE bierz niczego, co nie jest twoje. Niezależnie od tego, czy jest to zszywacz, książka należąca do firmy, papier do kopiowania czy spinacze do papieru; zostaw je za sobą. Kiedy już to zrobisz, posprzątaj trochę.

ZRÓŻ SIĘ na wymianę. Jeśli firma zatrudnia zastępcę przed wyjazdem, zaproponuj mu szkolenie. Nawet po wyjściu dobrze jest zostawić numer telefonu, pod który można zadzwonić w godzinach, w których można zadzwonić.

NIE NALEŻY nadużywać poczty elektronicznej, telefonu ani Internetu w ostatnich dniach. Upewnij się, że komunikacja jest tak profesjonalna, jak podczas kadencji.

Nie ma powodu, dla którego nadal nie możesz być przyjaciółmi, kiedy to się skończy. Jeśli starasz się zachować dobrą reputację w firmie, jej dostawcach, klientach i pracownikach; to się znacznie opłaci. Może się to nie wydarzyć od razu, ale wasze ścieżki znowu się skrzyżują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.